Svou činností sledujeme obecně prospěšný cíl. Nezaměřujeme se na zisk, ale na to, aby naše aktivity měly pozitivní dopad na naše zaměstnance i okolí a klienty. Aby naše činnost byla zároveň i dlouhodobě udržitelná, vyvíjíme výdělečnou činnost a dbáme na to, abychom si na naše aktivity dokázali sami vydělat a dále je rozvíjet.
Jaké principy sociálního prospěchu naplňujeme?
Zaměstnáváme a sociálně začleňujeme osoby ze znevýhodněných skupin, podporujeme je, vzděláváme a zapojujeme do rozhodování o chodu podniku
Zaměstnáváme osoby z tzv. znevýhodněných skupin, zejména osoby se zdravotním postižením a dlouhodobě či opakovaně nezaměstnané. Zavázali jsme se zaměstnávat alespoň 30 % těchto osob mezi našimi zaměstnanci, pracuje jich u nás ale více – v roce 2020 tvořili 95 % našich kolegů (tj. 95 % přepočtených úvazků). Jsme malý podnik, kde se svými kolegy komunikujeme, pravidelně se scházíme a dáváme jim možnost vyjadřovat názory na chod podniku. Každý měsíc probíhá porada zaměstnanců, kteří participují na rozhodnutích o směřování sociálního podniku (např. provoz, PR, plánování zakázek aj.).
V rámci sociálního podniku je našim zaměstnancům poskytována psychosociální podpora skrze psychosociálního pracovníka a to formou osobních i skupinových setkáních. Psychosociální pracovník vytváří individuální plány zaměstnanců, díky kterým pracujeme na jejich rozvoji schopností a dovedností.
Díky spolupráci s jinými sociálními podniky v našem regionu dokážeme našim zaměstnancům zajistit psychosociální podporu, využít mohou i dalších služeb našich spřátelených podniků (např. podporované bydlení, sociální služby Domova sv. Anežky či SOŠ a SOU Hněvkovice). Zapojujeme se i do různých projektů našich partnerských podniků, v jejichž rámci mohou naši zaměstnanci absolvovat různé kurzy zaměřené na profesní i osobnostní rozvoj.
Jaké principy ekonomického prospěchu naplňujeme?
Více než 51 % případného zisku reinvestujeme do rozvoje našeho sociálního podniku, tržby z prodeje našich výrobků a služeb tvoří minimálně 30 % našich výnosů.
V roce 2020 činila reinvestice do sociálního podniku 68%.
Na svou činnost si chceme vydělávat sami. Minimální hranice, ke které jsme se zavázali, je 30% podíl našich tržeb na celkových výnosech. V roce 2020 byla součástí našich výnosů, také projekt OPZ Kartonárna.
Pokud se nám na konci roku daří dosáhnout kladného hospodářského výsledku, reinvestujeme případný zisk v plné výši do dalšího rozvoje naší činnosti, zejména do nákupu nových technologií, které nám umožní rozvíjet portfolio našich výrobků a služeb a zároveň otevřít nová pracovní místa pro další osoby s postižením či jiným druhem znevýhodnění a rozvíjet ekologicky odpovědný rozměr naší produkce.
Jsme manažersky i hospodářsky nezávislí na externím řízení, nemáme externího vlastníka. Máme své vlastní vedení, vedeme oddělené hospodaření.
Jaké principy environmentálního prospěchu naplňujeme?
Používáme recyklovatelný materiál, podporujeme jeho opakované využití a cílíme na místní trh
Při své činnosti se snažíme být ohleduplní k životnímu prostředí, využíváme k tomu zejména tři přístupy:
- Přednostní zpracování ekologického, recyklovatelného materiálu – nabízíme kartonové krabice a papírové palety, kartonové proklady a výplň.
- Podpora recyklace obalových materiálů – klientům pomáháme zpracovat použité krabice na kartonovou střiž, tj. ekologický výplňový materiál.
- Orientace na místní trh – své výrobky a služby cílíme zejména na zákazníky z našeho regionu, eliminujeme tím dopravu na delší vzdálenosti a snižujeme uhlíkovou stopu své produkce.
Jaké principy místního prospěchu naplňujeme?
Orientujeme se na zaměstnávání místních obyvatel a místní trh
Zřizujeme pracovní místa pro osoby s postižením či sociálním znevýhodněním, které obtížně hledají v místě svého bydliště jiné pracovní uplatnění. Chceme tím podporovat jak sociální integraci těchto lidí a jejich nezávislost, ale i přispívat k rozvoji místní ekonomiky. V roce 2020 tvořili místní obyvatelé 90% našich zaměstnanců. S ohledem na místní ekonomiku také navazujeme dlouhodobé odběratelsko-dodavatelské vztahy v našem regionu a necílíme na širší (republikový ap.) trh.
Mezi místí odběratelé patří například: Extrudo Bečice , Heluz cihlářský průmysl v.o.s. Dolní Bukovsko, BBH Tsuchiya s.r.o. České Budějovice, Epinikon a.s. Vodňany.
Naší místní dodavatelé jsou: Sdružení POMOC z.s. Týn nad Vltavou, Starnet s.r.o. České Budějovice, Pr-Stavomont s.r.o. Třeboň aj.
Nabídka volných pracovních míst: Kompletační práce v Dolním Bukovsku
Bližší informace o volném pracovním místu na e-mailu: info@kartonbukovsko.cz a telefonu: +420 777 775 156.